גִלוי-דעת רֶה-מודרניסטי (2000)

מסמך סְטָכִּיסְטִי

קבוצת האָמנות הרֶה-מודרניסטית הראשונה

(נוסדה בשנת 1999)

 

רֶה-מוֹדֶרְנִיסְם

'עינינו נשואות אל רוחניות חדשה באָמנות'

במהלך המאה העשרים אִבד המודרניסְם את דרכו בהתמדה עד כי נתמוטט לו אל פי שאול‑ההבלים הפוסט‑מודרניסטי. בשעת‑כושר זו מכריזים הסְטָכִּיסְטִים, קבוצת האָמנות הרֶה‑מודרניסטית הראשונה, על הולדתו של הרֶה‑מודרניסְם.

 

א.   רֶה‑מודרניסְם נוטל את עקרונות המקור של המודרניסְם וּמיַשֹמם מחדש, בהדגישו את החזון תחת הפֿורמליסְם.

 ב.  רה‑מודרניסם מכליל ולא מרחיק וּמזמין אָמנים החפצים להכיר ולהתודע לעצמם באמצעות תהליך האָמנות השואף לחבר ולהכליל, במקום להתנכר ולהרחיק. רה‑מודרניסם חורט על דגלו את החזון הרוחני של האבות המיסדים של המודרניסם וּמכבד את עֹז‑לבם ויֹשרם בעמדם אל מול תלאוּבותיה של הנפש האנושית תוך כדי הנצחתה באמצעות אָמנות אשר חדלה מלכהן כִּכְֿלי‑שָׁרֵת לְדּוֹגְמָה דתית או פוליטית ואשר בִּקשה לתת דרור לקולו של מכלול הנשמה האנושית.

 ג.  רה‑מודרניסם משליך וּמחליף את הפּוֹסְט‑מודרניסם לנֹכח כשלונו לענות או להתיחס לכל ענין משמעותי שהוא העסוק בדבר קיומנו בני‑אנוש.

 ד.  רה‑מודרניסם מכיל בתוכו עומק רוחני וּמשמעות וּמביאה אל קצה עידן של מטריאליסם מדעי, ניהיליסם וּפשיטת‑רגל רוחנית.

 ה.  קָצה נפשנו בשבירת מֻסכמות נבובה, משעממת וחשֹוכת‑בינה, הדבר בו אני חפצים אינו חדש, כי אם לנצח מתחדש. חפצים אנו באָמנות הממזגת גוף ונפש ואשר מזהה עקרונות בסיסיים שליחם לעולם לא נס ושאצרו בחֻבם תבונות ותובנות לאורך דברי‑הימים של האנושות. זוהי תפקידה היאה של מסורת.

 ו.  מודרניסם מעולם לא הגשים את כל היכולת הטמונה בו. אין זה אלא נסיון חסר כל עיקר להיות ב'אחריתו' (='פּוֹסְט') של דבר שטרם הבשיל ל'היה' בצורה נאותה מלכתחילה. רֶה‑מודרניסם הינו לידתה מחדש של אָמנות רוחנית. 

ז.  רוחניות היא מסע הנפש על פני הארץ. עקרון ראשון לה הוא הצהרת כַּוָנה לעמוד לנוכח האמת. האמת היא הדבר אשר היא, ללא כל התחשבות עם מה שחפצים אנו שתהיה. מהות הֲוָיָת האָמן רוחני פירושה התמודדות חסרת‑פשרות עם השלכות מעשינו, טובים ורעים, נאות‑מראה או דוחות בגועלן, חֹזקתנו כמו גם מקסמי‑השוא אחריהם אנו הולכים, מתוך מטרה להכיר את עצמנו וּבכך את יחסנו עם האחרים ואת חִבּוּרנו עם השְׁמֵימִי.

 ח.  אָמנות רוחנית אינה עוסקת בארץ האגדות. היא עוסקת באחיזה במרקם הגָּלְמי של החיים. היא עוסקת בלפנות אל הצללים וּבלדבר עם כלבי‑בר. רוחניות היא הידיעה בכך שקימת מטרה נעלה לכל דבר בחיים.

 ט.  אָמנות רוחנית אינה דת. רוחניות היא מסעו של המין האנושי להכיר את עצמו, והיא מוצאת את מכלול סמליה באמצעות הצלילות והיָשְׁרה של אמניהַ.

 י.  מלאכת יצירת אָמנות כנה הינה שאיפתו של אדם לבוא בקשר עם עצמו, רֵעיו ואלוהיו. אָמנות שאין ביכולתה לענות על שאיפה זו אינה אָמנות.

 יא.  יש לציֵּן כי הטכניקה מוכתבת על ידי חזונו של האָמן, והנה פרי‑ההכרח רק בשִעור בו היא עולה בקנה‑אחד עם חזון זה.

 יב.  מלאכתו של הרֶה‑מודרניסט הינה להשיב את האל  אל תוך האָמנות אך לא כפי שהיה האל בעבר. רֶה‑מודרניסְם אינו דת, אך דוגלים אנו בטענה כי שֹוּמה עלינו לזכות מחדש בדבקותנו (=enthusiasm במקור האנגלי. מילה השאולה מלשון יָוָן,  en theos, אחוז דִבוק בידי האל).

 יג.  אָמנות אמיתית הינה המזור, ההתגלמות, הרְאָיָה החזותית למסעה של הנפש. משמעות האָמנות הרוחנית אינה ציור מדונות וּבֻּדהות. אָמנות רוחנית משמעותה ציורם של הדברים הנוגעים בנפש האָמן. לעתים תכופות אין האָמנות הרוחנית נראית כה רוחנית, נראית היא ככל דבר אחר היות ורוחניות כלולה בכל.

 יד.  מדוע זקוקים אנו לרוחניות חדשה באָמנות? מכיוָן שחִבּוּר בדרך מלאת‑משמעות משמחת את לב האדם. להיות מובן ולהבין מְשפָֿעת את חיינו בהנאה ונותנת ערך וצִדוק לחיינו.

 

לסִכּוּם

ברי לכל אדם בעל נטיה שכלית שלא נתפזרה לה כי הדבר אשר מוצע עתה כאָמנות, בִּמְלֹא הרצינות, בידי האליטה השולטת, הינה ראיה לכך שהתפתחות הגיונית לכאורה של מכלול של רעיונות אִבדה כל כִּווּן. העקרונות עליהם נתבסס המודרניסם הינם איתנים ויציבים, אך תולדתו העכשוִית מעוררת‑גִחוך הינה.

אנו מתמקדים בהעדר‑משמעות זה, למען תצמח אָמנות לכידה ועקבית וּבכך תִפָּתֵר בעית אי‑האִזון כיאות.

בל תפקפקו, תהא גם תהא תחיה רוחנית באָמנות שכן אין לאָמנות כל מחוז אחר להגיע אליו. סמכות הסְטָכִּיסְם הינה לעורר את אותה תחיה רוחנית בעת זו.

בילי צַ'יְלְדִישׁ

צ'ארלס ת'ומסון

1.3.2000 (כ"ד באדר א', ה'תש"ס)

ראה‑אור לראשונה בידי לשכת החקירות של התליָן (The Hangman Bureau of Enquiry)

11 Boundary Road, Chatham, Kent ME4 6TS, United Kingdom

עֻבְרר בידי אלעד אהרון © ה'תשע"א

ליומן‑רשת המְעַבְרֵר, מִרְשִׁימוֹתָיו שֶׁל שְׁנִי-צִיּוֹנִי : https://shnizi.wordpress.com/

(Translated by Elad Aaron © 2011)

גרסאות מקוונות בדף הבית של הסטָכּיסטים :

http://stuckism.com/Manifestos/RemodernismHebrew.html

http://stuckism.com/Manifestos/RemodernismHebrew.doc

http://stuckism.com/Manifestos/RemodernismHebrew.pdf

דף הבית של הסטָכּיסטים : http://www.stuckism.com/index.html

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: